Surogātpasta sūtījumi

Surogātpasts

Ak, šis surogātpasts! Bezgalīga drazu straume, kas bojā noskaņojumu miljoniem interneta lietotāju. Pastāstīsim, kā varat pasargāt savu pastkastīti no uzmācīgām neprasītajām vēstulēm.


Kas ir surogātpasts jeb spams?

Surogātpasts ir anonīmi, neprasīti un masveidā izplatīti e-pasta sūtījumi, līdzvērtīgi papīra reklāmas lapiņām un bukletiem, kas piepilda parastās pastkastītes. Surogātpastu parasti izmanto, lai reklamētu preces un pakalpojumus. Surogātpasta izplatītāji izsūta ļoti daudz reklāmas vēstuļu un gūst peļņu no tiem, kuri viņiem atbild. Ļaundari arī izmanto surogātpastu pikšķerēšanai un kaitīgas programmatūras izplatīšanai.

Pēdējo desmit gadu laikā surogātpasta pielietojums ir paplašinājies, tā apjoms - ievērojami pieaudzis. Sākumā surogātpastu sūtīja uz atsevišķu lietotāju adresēm, un to viegli varēja bloķēt. Vēlāk radās ātrgaitas interneta kanāli, kas ļauj ātri un lēti nosūtīt milzum daudz surogātpasta vēstuļu. Surogātpasta izplatītāji arī atklāja, ka var izmantot saviem nolūkiem individuālo lietotāju datorus un var to darīt no jebkuras vietas pasaulē. Lietotāji pat nenojauš, ka viņu datori sūta milzīgu daudzumu surogātpasta.

Surogātpasta izplatītāju cīņa ar tiem, kas neļauj pilnīgi piesārņot interneta sakaru kanālus, joprojām turpinās.

Kā aizsargāties pret surogātpastu? Tālāk sniedzam noteikumus, kas jāievēro, lai saņemtu pēc iespējas mazāk surogātpasta.

  • Lietojiet vairākas e-pasta adreses: vienu – privātai sarakstei, otru – reģistrācijai forumos, čatā, vēstkopās un citos publiskos servisos un vietnēs.
  • Privātai sarakstei izmantojiet tādu e-pasta adresi, kuru grūti uzminēt. Surogātpasta izplatītāji konstruē iespējamās adreses, izmantojot plaši izplatītus uzvārdus, vārdus un skaitļus. Tāpēc, sastādot savu adresi, vajadzīga radoša pieeja (un nekādā gadījumā neizmantojiet adresē savu vārdu un uzvārdu).
  • E-pasta adreses, ko ierīkojat publiskos resursos, uzskatiet tikai par īslaicīgu risinājumu. Ja uz kādu adresi sāk pienākt surogātpasts, tad šo adresi vienkārši likvidējiet un izveidojiet jaunu.
  • Neatbildiet uz surogātpasta vēstulēm. Jūsu atbilde surogātpasta izplatītājiem ir apstiprinājums, ka adrese ir reāla un tiek izmantota. Atbilde uz surogātpasta vēstuli izraisīs vēl lielāku surogātpasta sūtījumu plūsmu uz jūsu adresi.
  • Neizmantojiet šādās vēstulēs piedāvātās hipersaites, kas it kā ļauj "izrakstīties no vēstkopas"; ja tā darīsiet, tad tikai apstiprināsiet, ka jūsu e-pasta adrese ir reāla un tiek lietota. Jebkurā gadījumā spamotāji to izmantos arī turpmāk.
  • Nepublicējiet savu privāto e-pasta adresi publiskos resursos. Ja adresi tomēr nepieciešams publicēt, tad uzrakstiet to tādā veidā, lai automātiskie adrešu vācēji to nevarētu izlasīt (piemēram: "joe-punkts-Smith-at-mydomain-punkts-com", nevis "joe.smith@mydomain.com").
  • Kad aizpildāt reģistrācijas veidlapas dažādās vietnēs, tad katrā no tām norādiet citu adresi; tādējādi zināsiet, no kuras vietnes spamotāji saņēmuši jūsu adresi.
  • Izmantojiet tikai jaunāko interneta pārlūka versiju un instalējiet tai visus drošības uzlabojumus.
  • Instalējiet savā datorā programmu, kas apkaro surogātpastu, un ierīkojiet pastkastītes pie tādiem interneta pakalpojumu sniedzējiem, kuri aizsargā savus abonentus pret surogātpastu.
  • Ja privātā e-pasta adrese nonāk spamotāju datubāzēs, tad nomainiet adresi. Tas gan var radīt neērtības, taču vismaz kādu laiku jums būs miers no surogātpasta!