Paroles

Droša parole ir papildus garantija jūsu drošībai internetā. Lai sastādītu šādu paroli, ir jāievēro daži pavisam vienkārši noteikumi, kurus ļoti daudzi nezin kāpēc neņem vērā, un laikam tādēļ trīs pasaulē populārākās paroles ir šādas: "password", "monkey" un "123456".


Kāpēc paroles ir tik svarīgas?

Tagad pasaules tīmekli lieto tik daudz cilvēku kā nekad agrāk. Ievērojami plašākas ir arī tā izmantošanas iespējas bankas operācijām, pirkumiem internetā un dažādiem pētījumiem ar tīmekļa resursu palīdzību. Turklāt virtuālo telpu tagad izmantojam arī saziņai. Pēdējos gados ir parādījušies tieši šim nolūkam paredzēti sociālie tīkli – Draugiem. lv, Facebook.com u.c. To dalībnieki apmainās ar informāciju par savu privāto dzīvi, ar fotogrāfijām, mūzikas un video failiem.

Diemžēl jo vairāk lietotājs internetā izpauž ziņas par sevi, jo vairāk viņš riskē, ka kibernoziedznieki var nozagt viņa identitāti (privātos datus), lai, izmantojot to, veiktu krāpnieciskas darbības, piemēram, zādzības upura vārdā pirktu preces un pakalpojumus vai pat iztīrītu viņa paša bankas kontu.

Parole ir ārkārtīgi svarīga, jo tā aizsargā lietotāja konfidenciālo informāciju. Parole ir nepieciešama katram jūsu interneta kontam. Taču parole jāsastāda ļoti apdomīgi.

Parole sargā no zagļiem gan jūsu privāto informāciju, gan jūsu naudu bankas vai citā elektroniskā kontā.

Ja parole būs droša, tad būs mazāks risks kļūt par kibernoziedznieku upuri. Tādēļ sniegsim dažus padomus par interneta kontu paroļu sastādīšanu.

Drošas paroles izraudzīšanās

Izraugieties tādu paroli, kuru viegli varat iegaumēt un kura tāpēc nebūs jāpieraksta ne uz papīra, nedz failā, kas glabājas jūsu datorā. Šo failu varat nejauši izdzēst vai sabojāt, vai arī to var nozagt kibernoziedznieki.

Parolei nevajag izmantot vārdus, kuru kibernoziedznieki var atrast vārdnīcā.

Parolē izmantojiet gan lielos, gan mazos burtus, kā arī ciparus un citus simbolus, piemēram, pieturzīmes (lai gan tas ne vienmēr ir atļauts).

Nepielietojiet paroļu "rotāciju", t.i., neizmantojiet dažādiem kontiem pārmaiņus "paroli1", "paroli2", "paroli3" utt.

Ja vien iespējams, izmantojiet kā paroli veselu frāzi, nevis vienu vārdu.

Neizmantojiet vienu un to pašu paroli dažādiem kontiem. Pretējā gadījumā ļaundari, uzzinot vienu paroli, tiks klāt visiem jūsu interneta kontiem.

Parole ir noslēpums

Datu aizsargāšanai neizmantojiet viegli uzminamas paroles: sava vīra vai sievas, bērna vai mājdzīvnieka vārdu, automašīnas numuru, pasta indeksu utt.

Neizpaudiet savu paroli nevienam. Ja jums kāds piezvana, stādās priekšā kā iestādes vai organizācijas pārstāvis un prasa paroli, tad neizpaudiet pa tālruni savus privātos datus – jūs taču nevarat zināt, kas patiesībā jums ir piezvanījis.

Ja interneta veikals vai kāda vietne jums atsūta e-pasta vēstuli ar reģistrācijas apstiprinājumu un jauno paroli, tad tūliņ aizejiet uz šo vietni un nomainiet paroli.

Instalējiet datorā interneta drošības programmatūru, kas bloķē datu pārtveršanas vai zādzības mēģinājumus.